środa, 30 grudnia 2015

Na rzece Mekong - Laos

Naszą ostatnią atrakcją w dzień wyjazdy z Luang Prabang był rejs po rzece Mekong. Mieliśmy się tam wybrać poprzedniego dnia ale taka tania łódka dla wszystkich odpływa tylko wcześnie rano a to już było popołudnie i musielibyśmy wynająć sobie prywatną łódź. 

Tak więc ostatniego dnia ja i Charlotte wstałyśmy o 6 rano żeby zobaczyć ofiarowanie mnichom jedzenia na ulicy. Jest to jedna z popularnych atrakcji turystycznych. W Luang Prabang jest wiele świątyń tak więc jest tam wielu mnichów. Mnisi nie robią sobie zakupów w sklepie jak my, mnisi żyją z tego co dostaną od ludzi a jest tego zazwyczaj dużo. Tak jak w Tajlandii ludzie na ulicy, w szkole i w świątyniach dają mnichom jedzenie tak i tu ale zrobili z tego mały show. 

Na ulicy wokół świątyń ustawiane są malutkie krzesełka, sprzedawane są słodycze i ryż i miejscowi wraz z turystami czekają na mnichów. Ci idą w rządku i od wszystkich dostają coś co wkładają do swojego pojemniczka. Nie wiem czy Ci mnisi tacy zadowoleni z tych darów bo głównie to dostają słodycze i ugotowany ryż...garściami. Na końcu część darów oddają biednym a resztę zanoszą do świątyni żeby podzielić się z resztą. 

Po takich atrakcjach porannych wybraliśmy się już wszyscy na ostatnie pyszne śniadanie francuskie i nad rzekę. Tam dostaliśmy numerek i zostaliśmy przydzieleni do jednej z łódek. Po drodze zatrzymaliśmy się w małej wiosce gdzie wyrabiano szaliki i można było sobie kupić pamiątki. Była tam też oczywiście świątynia.

Drugim przystankiem były dwie jaskinie do których musieliśmy się trochę powspinać. Jedna była wypełniona ogromną ilością figurek. Poza tym sam rejs nie był aż taki ciekawy


 Turyści czekają na mnichów
 Można kupić jedzenie dla mnichów
 Pełno małych krzesełek wzdłuż ulicy 

Jeszcze ciemno Mnisi oddają jedzenie biednym dzieciom


 Mamy śniadanie na wynos 
 Wsiadamy do łódki

 Widoki z łódki 

 Chyba nabraliśmy trochę wody... 
 Przystanek w małej wiosce 
 Tkanie szalików 


 Świątynia
 Znowu na łódce 


 Wspinamy się do jaskini 
 Ale nie jest łatwo  Spacerujemy  Selfie! 
 Armia figurek buddy 


W drodze powrotnej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz